V okolí

Naučná stezka Sudslavický okruh – Sudslavická naučná stezka prochází přírodní rezervací Opolenec. Její trasa vede po úbočí stejnojmenného kopce (649 m) nad osadou Sudslavice. Mezi zajímavosti na trase patří Sudslavická lípa, Sudslavická jeskyně či Mrazové sruby. Stezka seznamuje s bohatou květenou a zvířenou na území tvořeném krystalickými vápenci. Krom toho upozorňuje i na některé významné geologické a geomorfologické jevy. Na 4 km dlouhé okružní trase je umístěno 26 tabulek s upozorněním na významné rostlinné druhy, popsány jsou i významné geomorfologické jevy.

Sudslavická jeskyně – Sudslavická jeskyně nedaleka Vimperka je významnou paleontologickou lokalitou. V letech 1880 – 1883 tady paleontolog Jan Nepomuk Woldřich nalezl kosti sedmdesáti druhů živočichů žijících v období čtvrtohor. Dnešní Sudslavická jeskyně je torzem rozsáhlejší původní jeskyně, jejíž část zanikla odstřelením skály při stavbě železniční trati. Délka chodby je 15 metrů, šířka 5 metrů, výška 4 metry.

Sudslavická lípa – nejmohutnější lípou jižních Čech. Tento památný strom roste nedaleko města Vimperka, u mlýna Vanických na okraji osady Sudslavice v přírodní rezervaci Opolenec. Určitá nesrovnalost mezi jednotlivými zdroji se týká druhového zařazení. Původní vyhlašovací dokumentace, registr památných stromů a informační tabule v místě klasifikuje lípu jako malolistou, zatímco ostatní zdroje mluví o lípě velkolisté.

Sudslavický pramen – Pramínek výborné vody nacházející se zhruba 500 metrů od vrcholu vrchu Opolenec při naučné Sudslavické stezce. Pramínek vyvěrá na pastvině pod mezí s planě rostoucími šípky.

Cyklostezka č. 1226 Vimperk – Javornik. Délka 25 km. Obtížnost: střední, místy těžká Značení: silniční. Komunikace: silnice II. a III. tř., místní a účelové komunikace. Povrch: asfalt, zpevněný i nezpevněný povrch.

Možnosti koupání: vodní nádrž Husinec, koupaliště Vimperk, koupaliště Mléčná Dráha – Račov, rybník Zdíkovec, koupaliště Rohanov, Úbislavický rybník, koupaliště Vlachovo Březí, koupaliště Kvilda, koupaliště Prachatice – Hulák, Křišťanovický rybník, bazén Prachatice, koupaliště Skály, koupaliště Katovice – Otava.

Blízká lyžařská střediska: Zadov.